Akkompagnatørkorps

FFD's akkompagnatører og sangværter kommer gerne ud og hjælper med at få gang i fællessangen. Listen er inddelt i Regioner, men mange akkompagnatører kører rundt i hele landet. Du skal selv tage kontakt til den enkelte pianist.

Akkompagnatører / sangværter 2020 


Region Hovedstaden

Navn Bopæl   Telefon Mail
Helle Wagner Rødovre 40 45 38 40 helle@wagner.net 
Lasse Skovgaard Nordsjælland 28 78 51 04 lasseskovgaard@hotmail.com
Lise Ellevang Rasmussen København 24 81 57 50 liseellevang@gmail.com
Rasmus Skov Borring København 51 91 43 73 rsb@ffd.dk
René A. Jensen København 26 27 03 77 rene.arvid.jensen@gmail.com
Rikke Forchhammer Humlebæk 61 22 67 66 rikke@baobabsisters.dk
Sofie Grinderslev Jeppesen København 22 48 12 23 sofiegrinderslev@gmail.com
Vibe Kathrine Fangel-Hansen København 22 33 17 62 vf@ffd.dk


Region Sjælland

Navn Bopæl   Telefon Mail
Arne Andreasen Haslev 51 51 37 30 arne.andreasen@gmail.com
Bjørg Johansen Næstved 60 19 92 17 kontakt@livlaeringoglidenskab.dk
Lars Studs Slagelse 40 10 11 67 studs@c.dk
Per Krøis Kjærsgaard Osted 29 27 25 59 pk@sangtimen.dk
Thomas Vigild Vipperød 23 25 53 17 thomas@vallekilde.dk
Vibeke Bjergaard Hørve 23 10 78 68 msbjergaard@icloud.com


Region Syddanmark

Navn Bopæl   Telefon Mail
Barbara Harbo Ilskov Tommerup, Fyn 60 63 92 66 barbara@ilskov.dk
Erik Stent Pedersen Svendborg 20 11 54 16 stent@mail.tele.dk
Helle Damkjær Sønderborg 23 24 36 40 helle.da@bbsyd.dk
Inge Dyrst Tommerup, Fyn 61 60 39 74 idyrst@gmail.com
Jakob Bonderup Vejle 20 40 88 98 jakob@engelsholm.dk
Janne Wind
Årslev
31 21 17 66
Karen Hanne Munk  Aabenraa 61 16 52 77 karenhanne@mail.dk
Keld og Yrsa Dam-Telén Vejle 30 33 13 77 yrsadam@mail.dk
Kristian Bisgaard Vejle 20 95 20 96 kristianklaver@gmail.com
Kristian La Cour Vejen 61 20 08 79 kristianlacour@gmail.com
Margrethe Langer Bro Esbjerg 22 31 01 40 mbro10@smksnet.dk
Morten Winther Johannsen Middelfart 41 10 81 66 mortendobbeltv@gmail.com
Pernille Fjalland Åbenrå 22 32 50 42 pernillefjalland@gmail.com
Poul Kjær Lauridsen Jelling 28 90 22 68 poullauridsen@gmail.com
Thomas Kallehave Kristensen Kolding 23 48 20 52 thomas.kallehave@gmail.com
Tove Tersbøl Skærbæk 20 70 57 28  tersboel@pc.dk


Region Midtjylland

Navn Bopæl   Telefon Mail
Anders Bæk Eriksen Hobro 51 78 65 09 mail@aberiksen.dk
Anette Kjær Sabro 29 92 71 22 anettekjaer2@live.dk
Birgitte Hansen Struer 28 40 43 04 birgitte2009@gmail.com
David Mondrup Aarhus 26 84 14 32 david@monsdrum.com
Erling Lindgren Aarhus 50 80 07 16 erlinglindgren@doks.dk
Hans Dammeyer Brabrand 23 80 95 80 hans@dammeyer.dk
Jacob Grundkær hansen Højbjerg 28 74 20 86 jacobghansen@gmail.com
Jakob Tybjerg Uldum 26 74 48 33 jvt@sangaften.dk
Jesper Korsgaard Ikast 40 57 23 45 jk@isi.dk
Jesper Moesbøl Aarhus 42 33 91 25  jesper@moesboel.dk  
Johan Herold Aarhus 86 25 22 58 johanherold@stofanet.dk
Johannes Konstantin Neergaard Silkeborg 30 53 34 37 jkn@tonesprog.dk 
Kenneth Degnbol Rønde 20 78 47 08 kennethdegnbol@gmail.com
Knud Haahr Bagger Hasselager 50 56 62 41 knudbagger@yahoo.dk
Lone Leth Silkeborg 26 22 89 15 loneleth@hotmail.com 
Niels Bo Emgren Ry 25 33 53 34 nielsemgren@gmail.com
Niels Rahbech Skjern 22 32 86 32 nielsrahbech@gmail.com 
Steffen Svinth-Johansen Hadsten 26 24 40 81 steffenjonas@gmail.com
Torben Egeris Ebeltoft 20 83 74 99 egeris@me.com


Region Nordjylland

Navn Bopæl   Telefon Mail
Bitten Schjødt Kjær Dronninglund 31 95 61 00 BK@dronninglundefterskole.dk
Else Højgaard Smith Brønderslev 25 36 05 42 ehs@outlook.dk
Erik Sommer Lemvig 97 89 32 32  erik.sommer@mail.dk
Jens Nielsen Hjørring 61 70 31 39 nielsensmusik@gmail.com