Vi benytter cookies til at forbedre brugeroplevelsen.Læs mere om cookies

Akkompagnatørkorps

akkompagnatør

FFD's akkompagnatører og sangværter kommer gerne ud og hjælper med, at få gang i fællessangen. Du skal selv kontakte den enkelte pianist.

Herunder er en liste over FFD's akkompagnatører og sangværter, som gerne kommer ud og hjælper med, at få gang i fællessangen. Du skal selv kontakte den enkelte pianist.

Akkompagnatører / Animatorer pr. sommer 2016

Region Hovedstaden

 

Navn Bopæl Telefon Mail
René A. Jensen * København 26 27 03 77 rene.a.jensen@ofir.dk
Rikke Forchhammer Humlebæk 61 22 67 66 rikke@krogerup.dk
Lasse Skovgaard Nordsjælland 28 78 51 04 lasseskovgaard@hotmail.com
Vibe Kathrine Fangel-Hansen København 22 33 17 62 vf@ffd.dk
Sofie Grinderslev Jeppesen København 22 48 12 23 sofiegrinderslev@gmail.com
Bjørg Johansen København V 60 19 92 17 kontakt@livlaeringoglidenskab.dk
Helle Wagner Rødovre 40 45 38 40 helle@wagner.net 

Region Sjælland

Navn Bopæl Telefon Mail
Lars Studs Gerlev, Sj 40 10 11 67 studs@c.dk
Lasse Hansen Vallekilde 51 90 62 51 lasse@vallekilde.dk
Arne Andreasen Haslev 51 51 37 30 arne.andreasen@gmail.com

Region Syddanmark

Navn Bopæl Telefon Mail
Karen Hanne Munk * Aabenraa 74 63 20 70 karenhanne@mail.dk
Jakob Bonderup * Jelling 76 71 61 00 jakob@engelsholm.dk
Jesper Vognsgaard Ollerup 20 89 25 75 jv@ollemus.dk
Helle Damkjær Sønderborg 74 43 19 38 helle.da@bbsyd.dk
Tove Tersbøl Skærbæk 74 75 20 38 tersboel@pc.dk
Kristian La Cour Vejen 61 20 08 79 kristianlacour@gmail.com
Pernille Fjalland Åbenrå 22 32 50 42 pf@hojoster.dk
Torben Egeris Snoghøj 20 83 74 99 te@snoghoj.dk
Steffen Svinth-Johansen Hadsten 26 24 40 81 steffenjonas@gmail.com
Erik Stent Pedersen Aabenraa 20 11 54 16 stent@mail.tele.dk
Morten  Scott Caspersen Esbjerg 22 25 25 90 Mortenscott@hotmail.com
Poul Lauridsen Jelling 28 90 22 68 poullauridsen@gmail.com
Inge Dyrst Tommerup, Fyn 61 60 39 74 idyrst@gmail.com
Thomas Kallehave Kristensen Odense 23 48 20 52 thomasfestmusiker@gmail.com
Margrethe Langer Bro Esbjerg 22 31 01 40 langerkirk@mail.dk
Barbare Harbo Ilskov Tommerup, Fyn 60 63 92 66 barbara@ilskov.dk
Morten Winther Johannsen Brenderup, Fyn 41 10 81 66 mortendobbeltv@gmail.com

Region Midtjylland

Navn Bopæl Telefon Mail
Steffen Svinth-Johansen Hadsten 26 24 40 81 steffenjonas@gmail.com
Jesper Moesbøl København/Århus 33 92 77 19 jesper@moesboel.dk  
Jakob Tybjerg Uldum 26 74 48 33 jvt@sangaften.dk
Anette Kjær Århus 86 24 55 03 anettekjaer@mail.dk
Johan Herold Århus 86 25 22 58 johanherold@stofanet.dk
Knud Haahr Bagger Brabrand 50 56 62 41 knudbagger@yahoo.dk
Flemming Sønderup Uldum 28 15 67 85 flemming@tuknet.dk
Torben Egeris Snoghøj 20 83 74 99 te@snoghoj.dk
Birgitte Hansen Midtjylland 28 40 43 04 birgitte2009@gmail.com
Niels Rahbech Silkeborg 22 32 86 32 nielsrahbech@privat.dk 
Kenneth Degnbol Rønde 20 78 47 08 kd@rhe.dk
David Mondrup Aarhus 26 84 14 32 monsdrum@monsdrum.com
Jacob Grundkær hansen Aarhus 28 74 20 86 jacobghansen@gmail.com
Keld og Yrsa Dam-Telén Vejle 30 33 13 77 yrsadam@mail.dk

Region Nordjylland

Navn Bopæl Telefon Mail
Hans Dammeyer * Frederikshavn 86 84 47 97 hans@dammeyer.dk
Erik Sommer Lemvig 97 89 14 50 erik.sommer@mail.dk
Else Højgaard Smith Hjørring 25 36 05 42 ehs@ucn.dk
Anders Eriksen Klejtrup/Hobro 51 78 65 09 mail@aberiksen.dk
Erling Lindgren Lemvig 50 80 0716 erlinglindgren@doks.dk

* Medlem af sangbogsudvalget, som lavede 18. udgave af Højskolesangbogen - udkom dec. 2006.